Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у засіданні Соціальної ради України на тему: “Соціальні наслідки урядових реформ у сферах пенсійного забезпечення, освіти та охорони здоров’я”, що відбулося у Верховній Раді України 20 вересня 2017 року.
Учасники заходу – народні депутати України, представники органів виконавчої влади, лідери громадських та профспілкових організацій, експерти, науковці та ЗМІ, обговорили такі питання:
– соціальні наслідки урядових реформ у сферах пенсійного забезпечення, освіти та охорони здоров’я;
– вплив реформ Уряду на якість життя людей, стан гуманітарної та економічної сфери, подальший розвиток Держави;
– альтернативи реформуванню (модернізації) пенсійної, соціальної, освітньої сфер і сфери охорони здоров’я в Україні;
– роль і можливості громадянського суспільства, профспілок, політичних сил у розробці та проведенні професійних і соціально справедливих реформ.
У своєму виступі В.Яценко наголосив на необхідності чіткого дотримання органами влади вимог і положень фундаментальних державоутворюючих документів. Зокрема, самостійно визначати економічну і соціальну політику, як того вимогає Декларація про державний суверенітет України, а не виконувати вказівки, вимоги чи умови, які ззовні диктуються нашій країні. Стаття 19 Конституції України вимагає від влади діяти “лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України”. Тобто, ніякої “художньої самодіяльності” з боку влади Основний Закон нашої країни не допускає: якщо записано у ст.22, що при прийнятті нових законів не допускається скорочення існуючих прав людини, у т.ч. права на соціальний чи медичний захист – значить так і має бути. Забороняє Конституція скорочувати існуючу мережу медичних закладів – значить правоохоронні органи, суди, Глава Держави, як гарант Конституції – забов’язані негайно реагувати на будь-які випадки закриття лікарень, поліклінік тощо. Тим більше – неприпустимо узаконювати знищення вітчизняної мережі охорони здоров’я.
Виконання вимог Конституції для влади так само важливо, як для водія – дотримання правил дорожнього руху. Виконання вимог Конституції, звичайно ж вимагає від посадовців високого рівня знань, досвіду і справжнього патріотизму – праці на інтереси власної держави і власного народу. Значно простіше – опустити планку вимог до рівня власного професіоналізму і слухняно виконувати вказівки ззовні. Але такий метод управління, такий інструментарій “реформ” завдають величезної шкоди країні і людям.
Тому нагальна проблема – професіоналізм і справжній патріотизм влади. Розв’язання цієї проблеми є гарантією успішного розвитку нашої країни, гарантією забезпечення конституційних прав і свобод громадян, – наголосив В.Яценко.
За результатами дискусії учасники засідання прийняли рішення щодо звернення до органів влади про відкликання запропонованних проектів соціальних реформ, їх перероблення з урахуванням вимог громадськості та рекомендацій вітчизняної науки.
Підтримано також необхідність якнайскорішого розгляду законопроектів, які визначають статус постраждалих у війні на сході країни, у тому числі статус постраждалих дітей.
Одностайно підтримана й ініціатива організаторів засідання щодо зустрічі з Міністром соціальної політики України, щоби донести до Уряду позицію громадськості з питань, що є надзвичайно важливими для більшості наших співвітчизників.