Юристи та чорнобильські організації вимагають від уряду вжити Стратегію соціального захисту чорнобильців, підвищити їм пенсії з 1 грудня 2016 року і забезпечити виконання судових рішень щодо захисту інтересів цієї категорії громадян.
“Держпрограма щодо мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи закінчилася в 2002 році. З того часу кожна нова влада по-своєму здійснює свою держполітику в сфері захисту громадян, які постраждали від Чорнобильської аварії, і невдало. Держава повинна визначити чітку стратегію щодо захисту таких людей, і бажано на найближче десятиліття “, – наголосив відповідальний секретар Союзу юристів України Володимир Яценко на прес-конференції в агентстві “Інтерфакс-Україна” в середу.
Він поінформував, що чорнобильські організації напрацювали і передали в Кабмін ряд пропозицій, на підставі яких, за його словами, доцільно з 1 грудня 2016 року підвищити виплати інвалідам та ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того, В.Яценко вказав на необхідність прийняття окремого закону про забезпечення чітких термінів виконання рішень судів – “не тільки для тих, хто вже домігся реалізації рішення суду, а й для тих ліквідаторів, які не змогли за станом здоров’я пройти суди”.
У свою чергу народний депутат України, співголова Чорнобильської асоціації народних депутатів Володимир Арешонков зазначив, що на 2017 рік на виплати за судовими рішеннями передбачено 500 млн грн.
“Виплати у справах чорнобильців необхідно чітко структуризувати і закріпити в держпрограмі. Тоді люди не будуть нервувати і не буде акцій протесту”, – підкреслив він.
Глава Союзу юристів України Святослав Піскун звернув увагу на те, що чорнобильці – це така категорія громадян, які не повинні чекати виконання рішень судів.
“Їх з кожним роком стає все менше. Якщо сьогодні немає виплат за рішенням суду – інваліду нема за що лікуватися. Це треба робити вже негайно, а не через рік або два”, – зазначив він.
При цьому С. Піскун додав: “Юридична спільнота закликає владу виконувати європейські стандарти. Є рішення суду – виконуйте його і закладайте відповідні витрати в бюджет”.
Серед основних проблем, з якими стикаються сьогодні чорнобильці, учасники прес-конференції назвали непроведення індексацій виплат, відсутність житлової програми для чорнобильців в проекті держбюджету-2017, закриття програми по лікуванню онкохворих чорнобильців.
ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА