14 квітня цього року виповнюється 20 років інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Право кожного звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого з прав людини було зафіксоване в Основному Законі — Конституції України — відповідно до європейської практики та міжнародних стандартів у галузі прав людини. У грудні 1997 року Верховна Рада України прийняла базовий Закон України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”.
14 квітня 1998 року народні депутати України у найдемократичніший спосіб — на альтернативній основі, відповідно до “Паризьких принципів” — обрали першого Омбудсмана України Ніну Іванівну Карпачову — відомого юриста, народного депутата України, яка була ініціатором ратифікації Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вона почала діяльність на цій відповідальній посаді, не маючи ні бюджетного фінансування, ні службового приміщення, ні штатних працівників секретаріату. Водночас, вже незабаром посадові особи на всіх рівнях влади змушені були визнати вимоги Омбудсмана, що саме вони, а не лише правоохоронні органи, мають опікуватися правами людини. Громадяни України дізнавалися про реальний стан забезпечення своїх прав і свобод зі щорічних і спеціальних доповідей, які Н.Карпачова представляла з парламентської трибуни. Українське суспільство вперше почуло про дійсний стан бідності в країні та шляхи подолання цього ганебного явища, про протидію торгівлі людьми, про захист у Конституційному суді прав громадян на повернення трудових заощаджень, про визволення Омбудсманом наших моряків з піратського полону, про захист українських трудових мігрантів, про тортури у місцях позбавлення волі, про врятування наших співвітчизників у безнадійних, здавалося б, ситуаціях…
Діяльність першого українського Омбудсмана дозволила усім нам усвідомити, що наші права і свободи — це не подарунок від влади, що вони належать кожному від народження і є непорушними та невідчужувальними.
Усі свої доповіді про стан дотримання прав і свобод людини, які Н.Карпачова представляла парламенту і суспільству, традиційно починалися такими віршами славетного Василя Симоненка про роль і місце людини у сучасному цівілізованому світі.
Ти знаєш, що ти — Людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Більше тебе не буде.
Завтра на цій землі
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди —
Добрі, ласкаві й злі.
Сьогодні усе для тебе —
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба —
Гляди ж не проспи!
Бо ти на землі — Людина,
І хочеш того чи ні —
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Вітаємо всіх співвітчизників з 20-річчям від дня створення інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Вітаємо Першого Омбудсмана України, Першого Заступника Голови Союзу юристів України, члена Правління і Ради Європейського Інституту Омбудсмана Ніну Іванівну Карпачову, а також всіх колег-юристів, які є активними захисниками прав і свобод людини в нашій країні.
Виконком Союзу юристів України